استارت آپهای وام دهی راه نجات کسب و کارهای خرد

به گزارش ITIRAN:
شاید در حال حاضر بزرگ‌ترین تحولی که در بازار صنایع مالی و اعتباری و یا به‌طور دقیق‌تر در نظام بانکی شاهد آن هستیم تغییر در نحوه وام دادن و وام گرفتن مردم و سازمان‌ها باشد. در گذشته بانک‌ها در این قسمت انحصار را در دست داشتند. آن‌ها سپرده‌ها را دریافت و نهایتا اعتباراتی در اختیار مردم می‌گذاشتند. در این فرایند بانک‌ها با گرفتن سودبیشتر از وام‌گیرندگان (در مقابل آنچه به پس‌انداز کنندگان پرداخت می‌شود) به درآمد می‌رسند اما اخیرا مجموعه‌ای از استارت‌آپ‌ها روشی برای از بین بردن این محدودیت‌ها و ارائه شرایط بهتر به پس‌اندازکنندکان و در اکثر موارد وام‌گیرندگان ایجاد کرده‌اند.
 این استارت‌آپ‌ها از مدل آنلاین Peer to Peer یا همان همتا به همتا که اولین‌بار توسط سرویس‌های ارائه دهنده موسیقی و به اشتراک گذارنده‌های فایل مورد استفاده قرار گرفته بود بهره می‌برند. پلتفرم‌هایی مانند LendingClub و Prosper در آمریکا و Funding Circle و Zope در بریتانیا که محبوبیت زیادی هم بدست آورده‌اند صدها میلیون دلار به عنوان وام ارائه داده و در حال جذب مقادیر زیادی سرمایه با استفاده از این روش هستند. 
ین مدل ابتدا برای افراد عادی و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما کم‌کم شرکت‌هایی مانند SoFi و Ernerst نیز از این مدل در اعطای اعتبارات دانش‌آموزی، دانشجویی استفاده کرده و نهایتا دامنه این خدمات به اعطای وام مسکن و یا پرداخت فاکتورها و صورت‌حساب‌های مالی رسید. 
پیتر رنتون موسس کنفرانس جهانی همتا به همتا (از این عنوان در ادامه مطلب در ترجمه کلمه Peer to Peer استفاده خواهیم کرد) با عنوان LendIT در این خصوص می‌گوید:
"یکی از بزرگ‌ترین مواردی که وام‌دهی به این سبک مهیا کرده، ایجاد روش‌هایی ساده‌تر برای مردم در جهت گرفتن وام‌های مختلف است. این مسئله‌‌ای است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است."
در روش سنتی برای گرفتن وام از بانک‌ها بعضا باید هفته‌ها منتظر بمانید اما با استفاده از سیستم یادشده نهایتا 24 ساعت منتظر خواهید ماند. این پلتفرم قسمت‌های زیادی از فرایند کاغذ بازی را به‌طور خودکار انجام داده و به منابع بی‌شمار اطلاعاتی دسترسی دارد. 
رنتون در این خصوص می‌گوید:
" این روش، ساده‌تر، سریع‌تر و برای کاربران بسیار راحت‌تر است. این شرکت‌ها در مسائل مالی و اعتباری غرق نمی‌شوند و هیچ الزامی برای آن‌ها نیست که روندی خاص را دنبال کنند. آن‌ها روند مورد استفاده برای ارائه خدمات بانکی را مجددا و البته به روشی موثرتر و کاراتر تعریف‌ کرده‌اند."
به عنوان یک نمونه باید از Kabbage به عنوان خلاق‌ترین شرکت ارائه‌دهنده وام بر روی کره‌زمین! یاد کرد. با استفاده از خدمات این شرکت، شرکت‌های کوچک می‌توانند در مدت زمان 7 دقیقه وام دریافت کنند. این شرکت از ارتباط تمامی داده‌ها استفاده می‌کند و هر چه اطلاعات بیشتری را در اختیار آن‌ها قراردهید، هزینه کمتری را متقبل خواهید شد. این فرایند از دریافت اطلاعات ثبت شده شما در eBay شروع شد. این شرکت در ابتدا به بررسی اطلاعات شما مانند حجم خریدهای روزانه‌تان می‌پرداخت اما به تدریج این اطلاعات از منابع دیگری مانند آمازون، QuickBooks، Yodlee، Yelp و فیس‌بوک نیز در اختیار این شرکت قرارگرفتند. در واقع این شرکت، روندی را در پیش گرفته که شاید 10 سال قبل غیرممکن بود. 
رنتون معتقد است این روند، خلاقیت واقعی در این صنعت را نشان می‌دهد. شرکت‌های دیگری هم وجود دارند که خدمات وام را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار می‌دهند اما از این مدل استفاده نمی‌کنند. مدل مورد استفاده این بانک‌ها استفاده از اطلاعات به روشی هوشمندانه‌تر است. 
این در حالی است که بانک‌های معمولی نیز رفته رفته به مهارت و ابداعات این بانک‌ها پی‌برده و از آن‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال SunTrust بانکی است که در سال 2012 استارت‌آپ ارائه خدمات وام آنلاین با نام FirstAgain را به خدمت گرفت. این شرکت بعدها با تغییر عنوان به LightStream به فعالیت خود ادامه داد. 
Christian Faes مسئول پلتفرم همتا به همتا LendInvest مدعی است بسیاری از مشتریان بزرگ این شرکت، بانک‌ها و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده وام هستند. وی در این خصوص می‌گوید:
" بازار وام‌های کوتاه‌مدت نیاز به تخصص دارد. بانک‌ها بازار کوتاه‌مدت را به عنوان شانسی خوب در نظر دارند اما روند فعلی برای آن‌ها دردسرهای زیادی را به همراه دارد. برای آن‌ها ساده‌ترین راه استفاده از پلتفرمی مانند LendInvest است. بدین صورت شما متخصصانی در تولید منابع مالی و انستیتوهایی برای دریافت تسهیلات خواهید داشت.

  روش‌های پرداخت

تمامی حقوق این سایت برای ویزاکارت محفوظ است.