معرفی هاردفورک رمزارزها

هارد فورک چیست؟

هاردفورک (Hard Fork) زمانی رخ می دهد که یک زنجیره از Block ها از Blockchain جدا شده و به طور مستقل فعالیت کنند. امّا قبل از اینکه در مورد هاردفورک و سافت فورک و کلمات عجیب و غریب دیگر توضیح دهیم، در مورد این اصطلاحات تعریف مختصری ارائه می کنیم. 


  • پروتکل Blockchain: کنوانسیون کدهایی که ارتباطات، استخراج و قوانین تراکنش را تعریف می-کند. برای اینکه بخشی از شبکه باشید، باید از پروتکل پیروی کنید.
  • فورک: لحظه ای که شما نسخه ایی از پروتکل که متفاوت با نسخه ی اصلی است را دارید.
در ادامه این مقاله از ویزاکارت، در مورد هریک از اینها توضیح بیشتری ارائه می دهیم.

اولین سوالی که باید قبل از صحبت کردن درباره فورک ها پاسخ دهیم این است: چرا باید پروتکل را بروزرسانی کنیم؟

  1. برای رفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی تر.  همانطور که رمزارز یک اختراع نسبتاً جدید است و اخیراً وارد زندگی ما شده است، ارزهای معمولی چندین سال است که وارد بازار شده اند. نسخه های کاغذی، رنگ، فونت، لایه های امنیتی و موارد دیگر زیادی برای توسعه دلاری که ما امروز می شناسیم، بیرون آمده است که جعل آن را دشوارتر کرده است. بنابراین، برای اینکه همه خطرات امنیت شبکه رمز ارز را پیدا کرده و آنها را حل و فصل کنیم، زمان زیادی لازم است.
  2. برای افزودن قابلیت های جدید. این واقعیت که امروزه از ویندوز 10 استفاده می کنیم به این معنی است که اولین نسخه ویندوز نیاز به توسعه داشت. کد Blockchain نیز سال به سال ارتقا یافته است. از آنجائی که توسعه بلاک چین منبع باز  Open Source Development است، توسعه دهندگان در سراسر جهان روی آن کار می کنند و پیشرفت های خود را به جامعه ارائه می دهند. اگر یک ویژگی به حد کافی خوب باشد، به نسخه بعدی اضافه خواهد شد.
  3. برای معاملات معکوس. پول تقلبی را به خاطر دارید؟ دولت می تواند فرد متقلب را به زندان بیاندازد، اما به سختی می تواند تمام افرادی را که از این پول تقلبی به عنوان پول واقعی استفاده می کنند، پیدا کند. در دنیای رمزنگاری، می توانید آسیب را به حداقل برسانید. هنگامی که جامعه متوجه شود که یک نقض امنیتی وجود دارد، می توانند تمامی تراکنش های انجام شده از یک تاریخ مشخص به بعد را به صورت ناموجود اعلام کنند. گویا هرگز اتفاق نیفتاده است. آیا می خواهید به عقب برگردید؟ چنین روند معکوسی به این معنی است که ما فقط باید دوباره تراکنش ها را انجام دهیم، بنابراین دزدی سخت تر خواهد شد، هرچند که غیرممکن نخواهد بود.

سافت فورک (انشعاب نرم) چیست؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، این یک تغییر پروتکل، اما با سازگاری وارونه است. به عنوان مثال، قوانین ترافیک ایالات متحده می گوید که حداقل سرعت بزرگراه باید 30 مایل و حداکثر 60 مایل باشد. یک روز دولت تصمیم می گیرد که از این به بعد این قانون را به حداقل 40 و حداکثر 70 مایل تغییر دهد. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای اکثر رانندگان که با سرعت متوسط 55 مایل رانندگی می کردند، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. آنها هنوز واجد شرایط رانندگی هستند و قانون جدید را نقض نمی کنند. اما افرادی که با 30 مایل رانندگی می کردند، باید سرعت خود را افزایش دهند.
درست مشابه این، شما مجبور نیستید بلافاصله نسخه Blockchain خود را به نسخه نرم افزاری ارتقا دهید و می توانید دقیقاً همان کاری که قبلاً انجام می دادید را انجام دهید، مگر اینکه بخواهید کاری علیه پروتکل جدید انجام دهید.هاردفورک (انشعاب سخت) چیست؟ 

هاردفورک، یک تغییر در پروتکل ارز دیجیتال است که در آن Block ها و تراکنش های نامعتبر قبلی اعتبار می یابند. هاردفورک سازگار با نسخه قبلی نیست. هاردفورک، نسخه جدیدتری که به طور کامل تقسیم شده، می باشد، هیچ ارتباط یا تراکنشی بین این دو نسخه وجود ندارد. معمولاً، نسخه جدید تمام تراکنش های تاریخی را به ارث می برد و از این به بعد هر نسخه دارای تاریخ تراکنش خاص خود است. هاردفورک گاهی باعث تبدیل ارز به یک ارز دیگر می شود. مثلاً بیت کوین کش، هارد فورک بیت کوین است و اتریوم کلاسیک هاردفورک اتریوم است. اینها دو ارز کاملاً جدا هستند و کاربران می توانند با نسخه قبلی ادامه دهند یا با هارد فورک جدید کار کنند.

برای خرید بیت کوین یا انواع بیت کوین کش و اتریوم و آلترنیتیو کوین ها به www.vizakart.com  مراجعه کنید.


  ارزهای مجازی

تمامی حقوق این سایت برای ویزاکارت محفوظ است.