شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (GBTC) چیست؟

بورس بیت کوین

معامله‌گران جدّی و حرفه‌ای بیت‌کوین نیاز به بهترین روشها برای تبدیل ارزهای خود به  بیت کوین دارند. امنیت بیت‌کوین باید بی‌عیب و نقص باشد. روابط بانکی باید صحیح و مطمئن باشد. موتور تجاری باید سریع باشد. نوع سفارش باید پیشرفته باشد و سرمایه باید بتواند در حاشیه سود بیت کوین ضرب شود.

GBTC مخفف عبارت شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت کوین (Bitcoin Investment Trust) و تنها انتخاب سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین در بورس است که سرمایه گذاران برای آن پریمیوم پرداخت می‌کنند. GBTC ، یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (Exchange Traded Fund یا ETF) است که به خرید و نگه‌داری بیت‌کوین مشغول است. در این مقاله به معرفی GBTC می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاری امانی (Investment Trust) چیست؟

سرمایه‌گذاری امانی (بنیادهای امانت‌داری سرمایه‌گذاری) شرکتی است که دارای مقدار ثابت دارایی خاص (مانند طلا یا بیت کوین) است. سرمایه‌گذاران پول را جمع می‌کنند و سهام امانی خریداری می‌کنند و قراردادهایی را می‌بندند که نشان‌دهندة مالکیت دارایی‌های اعتباری‌شان با سرمایه‌گذاری امانی است. در یک سرمایه‌گذاری امانی طلا، 1 سهم ممکن است برابر با ارزش یک‌دهم یک اونس طلا باشد. با سرمایه‌گذاری امانی بیت کوین، 1 سهم ارزشی حدود یک‌هزارم یک بیت کوین دارد. سرمایه‌گذاری امانی توسط شرکتی اداره می‌شود که هزینه ها اداره آن را پرداخت می‌کند، در مورد GBTC این شرکت Grayscale نام دارد.


 GBTC چیست؟

GBTC نماد سرمایه‌گذاری امانی بیت کوین است، وجه امانی که توسط Grayscale از ماه فوریه 2018 به ارزش 175،984،800 سهم حدود 1 درصد بیت کوین استخراج شده جهان را در اختیار دارد.

به عبارت دیگر، حدود 175 هزار بیت کوین اصلاح شده نزد این شرکت است و مردم می‌توانند سهام این صندوق سرمایه گذاری ( Bitcoin ETF) را خریداری کنند، که هر کدام نشان‌دهندة مالکیت حدود 0.001 بیت کوین است (بنابراین اگر شما 1000 سهام دارید، مالک قراردادی هستید که نشان‌دهندة بیش از یک بیت کوین است).

این مشابه GLD (طلای امانی) می‌باشد؛ که هر سهم طلای امانی حدود یک‌دهم سهم یک اونس طلای موجود در انبار می‌باشد.

شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (GBTC) یکی از گزینه‌های قابل توجهی است که مشابه صندوق معامله بورس (یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری که در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود یا همان ETF) عمل می‌کند. GBTC یک شرکت است که بیت کوین‌هایی در اختیار دارد و با خرید سهام آن شما می‌توانید روی قیمت بیت کوین شرط‌بندی کنید، بدون آن که مالک بیت کوین‌ها باشید. ( بیت کوین‌های این شرکت توسط شرکت Xapo محافظت می‌شوند.)شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین یا GBTC در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد داشته؛ حال‌آنکه شاخص سهام S&P 500 حدود ۲۰ درصد و سهم SPDR GOLD حدود ۹ درصد افزایش یافته‌ است و این سه شاخص اصلی رشد بهتری نسبت به سهام iShares 20+ با ۶.۳۳ رشد داشته است. البته سقوط ارزش بیت کوین در سال 2018 عملا سودهای سال 2017 را نیست و نابود کرده است .

آیا GBTC تنها نماد سهام بیت کوین است؟

 GBTC تنها سهام موجود در NASDAQ.com و هر بورس اوراق بهادار ایالات متحده است که بیت کوین را به عنوان دارایی اولیه خود نگهداری می‌کند. همچنین، GBTC تنها گزینه سرمایه‌گذاری در بیت کوین بدون خرید مستقیم بیت کوین از اوایل سال 2018 است.

GBTC تنها راه سرمایه‌گذاری در بیت کوین نیست، در حال حاضر تنها گزینه‌ برای سرمایه‌گذارانی است که مایلند از بورس برای تجارت رمز ارز استفاده کنند. جالب است بدانید که این صندوق جدا از سرمایه‌گذاری امانی Grayscale در اتریوم است که اتریوم کلاسیک را به نام  سرمایه‌گذاری امانی اتریوم کلاسیک (ETCG) مدیریت  می‌کند. 

دارایی مبنا GBTC یعنی بیت کوین، یکی از قابل دسترس‌ترین دارایی‌هایی است که تا کنون ایجاد شده است. به واسطه صرافی‌های ارزهای دیجیتال که نحوۀ استفادۀ آسانی دارند مانند RoyalDoviz، همچنین مدت زمان لازم از هنگام تصمیم به خرید تا مالکیت بیت‌کوین بسیار کوتاه‌تر از خرید سهام، طلا و یا دیگر دارایی های ارائه شده توسط سایر ETFها است.

به‌علاوه از آنجا که GBTC تنها ETFی است که سرمایه مبنای آن بیت کوین است، معاملات در آن با قیمت  بالاتری (حدود 50 درصد) انجام می‌شود. این بدان معناست که اگر شما بتوانید یک بیت کوین را با قیمت ۱۰٬۰۰۰ دلار در Coinbase خریداری کنید، معادل سهام آن در GBTC برای شما ۱۵٬۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت و در پایان هزینه دو درصدی مدیریت نیز به آن اضافه خواهد شد که البته این برای یک ETF که نیاز به مدیریت خرید و فروش روزمره ندارد، بسیار زیاد است.


  بیت کوینارزهای مجازی

تمامی حقوق این سایت برای ویزاکارت محفوظ است.