آشنایی با سیستم ثبت اطلاعات و گزارش Blockchain

طرز کار blockchain در رمز ارزها

اگر طی ده سال گذشته بانکداری، سرمایه گذاری و یا رمز ارزها را دنبال کرده باشید، ممکن است با واژه‌ی "blockchain"، فناوری نگهداری- گزارش‌دهی بیت کوین آشنا شده باشید. blockchain یک لایه‌ی عمومی، توزیع شده و غیر متمرکز است. فناوری blockchain امکان تبادل ارزش بدون وجود یک نهاد مرکزی را میّسر می سازد. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. blockchain نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریباً غیرممکن است.


تکنولوژی blockchain با امکان توزیع اطلاعات دیجیتال، اما کپی نشده، سنگ بنای نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرده است. در ابتدا برای ارز دیجیتال، بیت کوین (خرید Bitcoin) استفاده میشد، جامعه فناوری در حال حاضر در حال کار روی سایر مزایای بالقوه این فناوری است.

به طور ساده، blockchain به معنای یک زنجیره از بلوک ها است. blockchain از چندین Block تشکیل شده است." block" و "chain"، در واقع به اطلاعات دیجیتال ("بلوک") ذخیره شده در پایگاه داده عمومی ("زنجیر") اشاره دارد. هر block مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در خود نگهداری می‌کند و به صورت رمزنگاری شده به block های دیگر متصل می‌شود و مجموع این block ها با هم یک دفتر کل را تشکیل می‌دهند.


طرز کار Blockchain

1. blockchain گزارشی از همه تراکنش‌های داده را نگهداری می‌کند - این گزارش در دنیای رمز ارز تحت عنوان "دفتر کل" شناخته می‌شود و هر مبادله داده یک "تراکنش" است. هر تراکنش تأیید شده به عنوان “block” به دفتر کل افزوده می‌شود.

2.  از یک سیستم توزیع شده برای تأیید هر تراکنش استفاده می‌کند - یک شبکه همتا به همتا از گره‌ها Nodes

3. پس از ثبت و تایید، تراکنش جدید به blockchain اضافه می‌شود و نمی‌تواند تغییر کند.

در دنیای رمز راز، کلید عمومی نشان دهنده آدرس کیف پول شماست و کلید خصوصی امکان انتقال، برداشت و سایر فعالیت‌های شما روی ارز دیجیتال مانند رمزارزها را ممکن می سازد. 

هر موقع تراکنشی انجام می‌شود، تراکنش توسط کسی که آن را مجاز می‌داند امضا می‌شود. این تراکنش ممکن است مانند ارسال 0.4 BTC از آلیس به باب باشد، آدرس باب (کلید عمومی) را شامل خواهد شد و توسط با امضای دیجیتالی هر دو کلید عمومی و کلید خصوصی آلیس امضا خواهد شد. این فرایند به دفتر کل blockchain اضافه می‌شود که آلیس 0.4 BTC را به باب ارسال کرد، و همچنین حاوی یک نشانه زمانی و یک شماره شناسه منحصر به فرد است. هنگامی که این تراکنش رخ می دهد، در یک شبکه گره‌های همتا به همتا پخش می‌شود - اساساً سایر نهادهای دیجیتالی که تصدیق می‌کنند این تراکنش رخ داده است و آن را به دفتر کل اضافه می کند.

هر تراکنش در دفتر کل این داده‌های مشابه را خواهد داشت: یک امضای دیجیتال، یک کلید عمومی، یک نشانه زمانی و یک شناسه منحصر به فرد به. هر تراکنش متصل خواهد شد، بنابراین اگر شما به یک تراکنش در دفتر کل بازگردید، متوجه می‌شوید که جک در همان زمان به آلیس 0.8 BTC ارسال کرده است. اگر دوباره به تراکنش دیگری رجوع کنید، ممكن است دریابید كه قبل از آن، دان 0.2 BTC به جک ارسال کرده است.
محبوبیت رو به رشد رمز ارزها سبب شده تا تکنولوژی Blockchain شناخته شده‌تر شود. هنگامی که کاربر از کیف پول رمزدار خود تراکشنی انجام می‌دهد، جزئیات آن بین تمامی گره‌های شبکه به اشتراک گذاشته می-شود. هر گره در شبکه حاوی جزئیات آخرین تراکنش های آن رمزارز بوده و کل گره ها با هم هماهنگ هستند. در بازه های زمانی مشخصی (به طور مثال 10 دقیقه در بیت کوین)، تمامی تراکنش های تایید شده توسط کل گره ها جمع آوری و در Block هایی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. این Blockهای جدید به زنجیره ای از Blockهای قبلی خود متصل شده و در کنار هم Blockchain را ایجاد می کنند.
برای خرید رمز ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل می توانید با مراجعه به سایت ویزا کارت اقدام به خرید نمایید.


  بیت کوینارزهای مجازی

تمامی حقوق این سایت برای ویزاکارت محفوظ است.